arborest

Ohtlike puude mehhaniseeritud raie

Kui puu kasvab, siis võra otsib valgust ja juured toitu. Puuharud võtavad suuna valguse poole ja kalduvad. Metsas, kus on puu kodu, võime sellel vabalt juhtuda lasta. Avalikus ruumis – linnades, asulates ja koduhoovis – on aga tähtis, et meid ümbritsev keskkond oleks turvaline. Nagu autod käivad perioodiliselt tehnoülevaatusel, peaks perioodiliselt jälgima ka puude seisukorda. Puud kasvavad aina suuremaks, neid nõrgestavad haigused, seened ja mädanikud.

Eriti raskes olukorras on teemaa- ning tänavapuud, mis saavad talviti soolade ja sulfiidide kahjustusi ja ohtralt vibratsiooni. Nad peavad hakkama saama ka suure hulga tolmuga kuival ajal.

Linnatingimused on puule rasked, liigiti isegi võimatud. Puu eluiga linnas on sageli kõigest 1/3 tema looduses kasvava sugulase omast.

Ohtlikuks puuks võime nimetada puud, mis murdudes võib põhjustada vigastusi või varalist kahju – katkestada elektri või kommunikatsioonide jõudmise tarbijani.

Puude ümberistutamine

Tasakaalustamiseks võimekate ohtlike puude raiumise jalajälge on ArborEst investeerinud ka puude ümbesistutamise võimekusse. Puukraana istutusseadme komplekt on võimekas, ning sobiva pinnase ja tingimuste olemasolul saab sellega istutada kuni 15 cm rinnas diameetriga puidtaimi. Istutusseadmeks on Optimal 1400, mille juurepalli pealmine läbimõõt on 140 cm ja sügavus 90 cm. Juurepalli maht on 0.63 kantmeetrit pinnast. Istutusseadmega saab paigutada ümber näiteks ehitusele ettejäävaid puidtaimi või vastavalt liigi tunnustele anda puudele sobivamad kasvutingimused.

Kändude freesimine Avant635 minilaaduriga

Kännud mädanevad looduslikult olenevalt puuliigist kümneid aastaid. Mõned liigid (pappel, lepp, luuviljalised jms) ajavad juurevõsusid ja nendega võitlemine kulutab palju aega ja nõuab pidevat sekkumist.

Kändude freesimine on kiireim viis vabaneda tülikatest kändudest. Erinevalt juurimisest on freesimise meetod lokaalne ja haljastuse taastamine lihtne. Juurimisel võib lihtsasti vigastada maa-aluseid kommunikatsioone ja paigast liigutada tänavasillutisi, vundamendi osi ning taastatav pind on suur.

Kiiresti pöörleva kõvasulamhammastega freesi tera lõikab pinnasest puidu välja. Vajadusel tagasitäidetakse auk sama orgaanilise massiga või kaetakse mullaga. Võib ka koheselt külvata muru. Freesimise sügavus sõltub olukorrapõhisest vajadusest. Tavatingimustes piisab 10 cm alla pinnasepiiri. Kändude freesimine vähendab haljastushooldustöödel kulusid – tasaseid pindu on lihtne niita ja koristada!

Freesimisest jääb järele mullasegune puidumults, mille võib tavatingimustes siledaks rehitseda ja katta mullaga või freesipuru eraldi tööna utiliseerida. Puidusegune freesipudi on algul õhuline ja puhvis, aga hakkab ruttu kõdunema ja vajub hiljem maapinnaga tasaseks. Vajadusel täidame augu mullaga ja võime külvata koheselt ka muruseemne.

Kändude freesimise tellimisel palume kindlasti mõelda, kas on võimalik, et juurte vahele on kasvanud juhtmeid, kommunikatsioone – kõvasulamtera läbib lihtsasti ka muud materjali…

Teleskooplaaduriga tõstetööd

Meil on töös kasutuses multifunktsionaalne teleskooplaadur Manitou MRT2550 Privilege+, millega saab ette võtta ka kõik laadimis- ja tõstetööd max 4,99t kuni 25m kõrgusele.

Seadme kaal 18900 kg + tööorgan. Seadmega saab tõsta mugavalt näiteks ehitusmaterjale erinevatel ehitusobjektidel.

Tänavavalgustusmastide demontaaž

Tänavavalgustus-
mastide demontaaž

Sobiv tehnika on võimaldanud ArborEstil osaleda võrguehitusettevõtetel pakkumaks asulates tänavavalgustussüsteemide rekonstrueerimise juures vanade mastide demonteerimist ja utiliseerimist. Kitsastes tänavaoludes on puuraieks mõeldud tööorganiga võimalik vanu betoon tänavavalgustusposte turvaliselt pinnasest välja tõsta võttes arvesse sideliinide, puuokste ja liikluse ohutust.

Tänavavalgustusmastide demontaaž